# 15050VA-48M-EA-YY
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 15050VA-48M-EA-YY
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/15050va-48m-ea-yy
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/15050va-48m-ea-yy#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/19/26/8519269-P14732-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 194.5 CFM (5.45m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 51.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 13.4 W
- **RPM:** 2550 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 0.428 in H2O (106.6 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 1.8 lbs (816.5 g)
- **Width:** 50.80mm