# 15050VA-24Q-EA-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 15050VA-24Q-EA-00
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/15050va-24q-ea-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/15050va-24q-ea-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 300.2 CFM (8.41m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Ingress Protection:** IP69K - Dust Tight, High Temp Water Jets, Waterproof
- **Noise:** 64.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 31.2 W
- **RPM:** 4000 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172.7mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 1.070 in H2O (266.5 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 50.80mm