# 15050VA-24N-EL-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 15050VA-24N-EL-00
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/15050va-24n-el-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/15050va-24n-el-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 261.3 CFM (7.32m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 60.0dB
- **Power (Watts):** 21.6 W
- **RPM:** 3500 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172.7mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 0.735 in H2O (183.1 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 50.80mm