# 150473K630EC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 150473K630EC
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/150473k630ec
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/150473k630ec#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/48/13/2148133-338-3297-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.047 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.315" Dia x 0.807" L (8.00mm x 20.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V