# 15038PB-B2L-EP-S0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 15038PB-B2L-EP-S0
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/15038pb-b2l-ep-s0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/15038pb-b2l-ep-s0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 212.0 CFM (5.94m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 56.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 38.00W
- **RPM:** 3200 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 0.865 in H2O (215.6 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 220VAC
- **Width:** 38.00mm