# 15025PA-48Q-AL-C0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 15025PA-48Q-AL-C0
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/15025pa-48q-al-c0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/15025pa-48q-al-c0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/19/37/8519373-P13432-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 290.0 CFM (8.12m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CSA, UL, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 65.4dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 35.5 W
- **RPM:** 4100 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 0.935 in H2O (233.0 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 1.1 lbs (500.0 g)
- **Width:** 25.40mm