# 15025PA-48J-AT-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 15025PA-48J-AT-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/15025pa-48j-at-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/15025pa-48j-at-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 158.9 CFM (4.45m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 53.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 10.6 W
- **RPM:** 2500 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172.7mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 0.270 in H2O (67.3 Pa)
- **Termination:** 3 Terminals
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 25.40mm