# 15025PA-12N-AA-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 15025PA-12N-AA-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/15025pa-12n-aa-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/15025pa-12n-aa-00#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/21/03/8521039-P12864-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 250.0 CFM (7.00m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CSA, UL, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 62.5dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 24.7 W
- **RPM:** 3500 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 0.657 in H2O (163.7 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 1.1 lbs (500.0 g)
- **Width:** 25.40mm