# 150105J250JE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 150105J250JE
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/150105j250je
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/150105j250je#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/48/23/2148239-338-3233-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.413" Dia x 1.102" L (10.50mm x 28.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 250V