# 15-21UYOC/S530-A3/TR8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 15-21UYOC/S530-A3/TR8
- **Manufacturer:** Everlight Electronics
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/15-21uyoc-s530-a3-tr8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/15-21uyoc-s530-a3-tr8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Yellow
- **Current:** 20mA
- **Height (Max):** 1.30mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 2.00mm x 1.50mm
- **Lens Style:** Rectangle with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 57mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 3.20mm L x 1.50mm W
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Viewing Angle:** 140°
- **Voltage:** 2V