# 15-21/W1D-AQ1R2SY/2T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 15-21/W1D-AQ1R2SY/2T
- **Manufacturer:** Everlight Electronics
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/15-21-w1d-aq1r2sy-2t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/15-21-w1d-aq1r2sy-2t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** White
- **Current:** 5mA
- **Height (Max):** 1.10mm
- **Lens Color:** Yellow
- **Lens Size:** 2.00mm x 1.50mm
- **Lens Style:** Rectangle with Flat Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Millicandela Rating:** 126mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 3.20mm L x 1.50mm W
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Viewing Angle:** 140°
- **Voltage:** 3V