# 14UL1007SLDBRO25
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 14UL1007SLDBRO25
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/14ul1007sldbro25
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/14ul1007sldbro25#rfq
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** Solid
- **Features:** Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.097" (2.46mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.016" (0.41mm)
- **Jacket Color:** Brown
- **Length:** 25.00' (7.62m)
- **Operating Temperature:** 105°C
- **Ratings:** UL Style 1007
- **Voltage:** 300V
- **Wire Gauge:** 14 AWG