# 14STRYELSXL1000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 14STRYELSXL1000
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/14stryelsxl1000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/14stryelsxl1000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up, Automotive
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.141" (3.58mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyethylene (XLPE)
- **Jacket Color:** Yellow
- **Length:** 1000.0' (304.8m)
- **Operating Temperature:** 125°C
- **Voltage:** 60V
- **Wire Gauge:** 14 AWG