# 14STRWHITXL1000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 14STRWHITXL1000
- **Manufacturer:** Remington Industries
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/14strwhitxl1000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/14strwhitxl1000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up, Automotive
- **Conductor Material:** Copper, Bare
- **Conductor Strand:** 19/27
- **Features:** Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.103" (2.62mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyethylene (XLPE)
- **Jacket Color:** White
- **Length:** 1000.0' (304.8m)
- **Operating Temperature:** 125°C
- **Voltage:** 60V
- **Wire Gauge:** 14 AWG