# 1493K-17LFT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1493K-17LFT
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** ClockTiming
- **Subcategory:** Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1493k-17lft
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1493k-17lft#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Differential:** No/No
- **Divider:** No/No
- **Frequency:** 48MHz
- **Input:** Clock, Crystal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 80°C
- **Output:** Clock
- **PLL:** Yes with Bypass
- **Ratio:** 1:5
- **Supplier Device Package:** 20-QFN (4x4)
- **Type:** Clock/Frequency Synthesizer, Fanout Distribution, Spread Spectrum Clock Generator
- **Voltage:** 1.7V ~ 2V