# 1487-25-AL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1487-25-AL
- **Manufacturer:** RAF Electronic Hardware
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Board Spacers, Standoffs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1487-25-al
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1487-25-al#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Between Board Height:** 0.250" (6.35mm) 1/4"
- **Diameter:** 0.252" (6.40mm)
- **Gender:** Female, Female
- **Length:** 0.250" (6.35mm) 1/4"