# 1455N1202BK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1455N1202BK
- **Manufacturer:** Hammond Manufacturing
- **Category:** Boxes, Enclosures, Racks
- **Subcategory:** Boxes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1455n1202bk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1455n1202bk#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/31/13/64/311364-HM1501-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Container Type:** Box
- **Design:** End Panel(s)
- **Features:** Card Guides
- **Height:** 2.087" (53.00mm)
- **Material:** Metal, Aluminum; Plastic
- **Size:** 4.724" L x 4.055" W (120.00mm x 103.00mm)
- **Thickness:** 0.060" (1.52mm)