# 1430-22-1-0500-006-1-TS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1430-22-1-0500-006-1-TS
- **Manufacturer:** CNC Tech
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1430-22-1-0500-006-1-ts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1430-22-1-0500-006-1-ts#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 17/0.0063"
- **Features:** Oil Resistant
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.061" (1.55mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.015" (0.38mm)
- **Jacket Color:** Brown
- **Length:** 500.0' (152.4m)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 105°C
- **Ratings:** UL Style 1430
- **Voltage:** 300V
- **Wire Gauge:** 22 AWG