# 1426-16-1-250-005-1-TS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1426-16-1-250-005-1-TS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1426-16-1-250-005-1-ts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1426-16-1-250-005-1-ts#rfq
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 26/0.0100"
- **Features:** Oil Resistant
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.126" (3.20mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.033" (0.84mm)
- **Jacket Color:** Blue
- **Length:** 820.2' (250.0m)
- **Ratings:** UL Style 1426
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 16 AWG