# 1426-10-1-250-004-1-TS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1426-10-1-250-004-1-TS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1426-10-1-250-004-1-ts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1426-10-1-250-004-1-ts#rfq
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 105/0.0100"
- **Features:** Oil Resistant
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.185" (4.70mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.033" (0.84mm)
- **Jacket Color:** Red
- **Length:** Enter Number of Meters in Order Quantity
- **Ratings:** UL Style 1426
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 10 AWG