# 1418N4S16H8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1418N4S16H8
- **Manufacturer:** Hammond Manufacturing
- **Category:** Boxes, Enclosures, Racks
- **Subcategory:** Boxes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1418n4s16h8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1418n4s16h8#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/32/13/62/321362-1418N4SSB6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Natural
- **Container Type:** Box
- **Design:** Hinged Door, Lid
- **Features:** Interior Panels, Mounting Flange
- **Height:** 8.000" (203.20mm)
- **Material:** Metal, Stainless Steel
- **Ratings:** IP66, JIC EGP-1-1967, NEMA 3R,4,4X,12,13, UL-508
- **Size:** 24.000" L x 16.000" W (609.60mm x 406.40mm)