# 1418N4K12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1418N4K12
- **Manufacturer:** Hammond Manufacturing
- **Category:** Boxes, Enclosures, Racks
- **Subcategory:** Boxes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1418n4k12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1418n4k12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/31/37/73/313773-1418C6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Gray
- **Container Type:** Box
- **Design:** Hinged Door, Lid
- **Features:** Interior Panels, Mounting Flange
- **Height:** 12.000" (304.80mm)
- **Material:** Metal, Steel
- **Ratings:** IP66, JIC EGP-1-1967, NEMA 3R,4,12,13, UL-508
- **Size:** 30.000" L x 24.000" W (762.00mm x 609.60mm)