# 1418N4ALE10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1418N4ALE10
- **Manufacturer:** Hammond Manufacturing
- **Category:** Boxes, Enclosures, Racks
- **Subcategory:** Boxes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1418n4ale10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1418n4ale10#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/31/17/30/311730-HM5910-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Natural
- **Container Type:** Box
- **Design:** Hinged Door, Lid
- **Features:** Interior Panels, Mounting Flange
- **Height:** 10.000" (254.00mm)
- **Material:** Metal, Aluminum
- **Ratings:** IP66, JIC EGP-1-1967, NEMA 4,12,13, UL-508
- **Size:** 24.000" L x 20.000" W (609.60mm x 508.00mm)
- **Thickness:** 0.100" (2.54mm)