# 1418JM13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1418JM13
- **Manufacturer:** Hammond Manufacturing
- **Category:** Boxes, Enclosures, Racks
- **Subcategory:** Boxes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1418jm13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1418jm13#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/32/08/78/320878-1418JB7-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Gray
- **Container Type:** Box
- **Design:** Hinged Door, Lid
- **Features:** Interior Panels, Mounting Flange
- **Height:** 13.000" (330.20mm)
- **Material:** Metal, Steel
- **Ratings:** IP54, JIC EGP-1-1967, NEMA 12, UL 508
- **Size:** 36.000" L x 30.000" W (914.40mm x 762.00mm)