# 13SBLR12WL-13RDF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 13SBLR12WL-13RDF
- **Manufacturer:** c3controls
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/13sblr12wl-13rdf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/13sblr12wl-13rdf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Lamp Color:** Red
- **Lens Color:** Red
- **Lens Style:** Round with Flat Top
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.51" (13.00mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** AC/DC
- **Termination Style:** Wire Leads - 6" (152.40mm)
- **Type:** LED
- **Voltage:** 12V