# 13RS037580
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 13RS037580
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Board Spacers, Standoffs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/13rs037580
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/13rs037580#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Between Board Height:** 1.000" (25.40mm) 1"
- **Color:** Natural
- **Diameter:** 0.375" (9.53mm) 3/8"
- **Gender:** Female, Female
- **Length:** 1.000" (25.40mm) 1"