# 13RS037041
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 13RS037041
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Board Spacers, Standoffs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/13rs037041
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/13rs037041#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Between Board Height:** 0.418" (10.62mm)
- **Color:** Natural
- **Diameter:** 0.370" (9.40mm)
- **Gender:** Female, Female
- **Length:** 0.418" (10.62mm)