# 13FR100E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 13FR100E
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/13fr100e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/13fr100e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/92/85/13928549-13FR100E-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Element
- **Features:** Current Sense, Non-Inductive
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 3W
- **Resistance:** 100 mΩ
- **Size:** 0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%