# 135HC3B600K2SM6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 135HC3B600K2SM6
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/135hc3b600k2sm6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/135hc3b600k2sm6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1.32 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP)
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 0.3 mΩ
- **Height:** 2.402" (61.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 2.677" L x 1.189" W (68.00mm x 30.20mm)
- **Termination:** Threaded, Female
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 600V