# 135-102-JTW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 135-102-JTW
- **Manufacturer:** RCD Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/135-102-jtw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/135-102-jtw#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/48/55/-1/4855-135-102-JTWCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Moisture Resistant
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 350°C
- **Power (Watts):** 4W
- **Resistance:** 1 kΩ
- **Size:** 0.188" Dia x 0.500" L (4.78mm x 12.70mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±20ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%