# 1331R-562J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1331R-562J
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1331r-562j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1331r-562j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 124mA
- **Current Rating (Amps):** 124 mA
- **DC Resistance (DCR):** 2.9Ohm Max
- **Frequency:** 60MHz
- **Height:** 0.145" (3.68mm)
- **Inductance:** 5.6 µH
- **Material:** Iron
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 50 @ 7.9MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.313" L x 0.115" W (7.95mm x 2.92mm)
- **Tolerance:** ±5%