# 1330R-80J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1330R-80J
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1330r-80j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1330r-80j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 45 mA
- **DC Resistance (DCR):** 28Ohm Max
- **Frequency:** 7MHz
- **Height:** 0.145" (3.68mm)
- **Inductance:** 330 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 30 @ 790kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.313" L x 0.115" W (7.95mm x 2.92mm)
- **Tolerance:** ±5%