# 1330-20-1-0500-007-1-TS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1330-20-1-0500-007-1-TS
- **Manufacturer:** CNC Tech
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1330-20-1-0500-007-1-ts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1330-20-1-0500-007-1-ts#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 7/0.0126"
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.081" (2.06mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Fluorinated Ethylene-Propylene (FEP)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.020" (0.51mm)
- **Jacket Color:** Green
- **Length:** 500.0' (152.4m)
- **Operating Temperature:** -80°C ~ 200°C
- **Ratings:** UL Style 1330
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 20 AWG