# 12X12-6-F9460PC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 12X12-6-F9460PC
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/12x12-6-f9460pc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/12x12-6-f9460pc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic, 100MP
- **Backing, Carrier:** Polycoated Kraft Liner
- **Color:** Clear
- **Length:** 12.00" (304.80mm)
- **Tape Type:** Adhesive Transfer
- **Temperature Range:** 300°F (149°C)
- **Thickness:** 0.0040" (4.0 mils, 0.102mm)
- **Usage:** Attachment, High Temperature Applications
- **Width:** 12.00" (304.80mm)