# 12X12-6-5952
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 12X12-6-5952
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/12x12-6-5952
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/12x12-6-5952#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic
- **Backing, Carrier:** Polyethylene Film
- **Color:** Black
- **Length:** 12.00" (304.80mm)
- **Tape Type:** Double Coated, Double Sided
- **Temperature Range:** 250°F (121°C)
- **Thickness:** 0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
- **Usage:** General Purpose
- **Width:** 12.00" (304.80mm)