# 12X12-6-4910
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 12X12-6-4910
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/12x12-6-4910
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/12x12-6-4910#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic
- **Backing, Carrier:** Acrylic Foam
- **Color:** Clear
- **Length:** 12.00" (304.80mm)
- **Tape Type:** Double Coated, Double Sided
- **Temperature Range:** 200°F (93°C)
- **Thickness:** 0.0400" (40.0 mils, 1.016mm)
- **Usage:** General Purpose
- **Width:** 12.00" (304.80mm)