# 12X12-6-4905
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 12X12-6-4905
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/12x12-6-4905
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/12x12-6-4905#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/32/35/15323573-3M10159-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic
- **Backing, Carrier:** Polyethylene Film
- **Color:** Clear
- **Length:** 12.00" (304.80mm)
- **Tape Type:** Double Coated, Double Sided
- **Temperature Range:** 200°F (93°C)
- **Thickness:** 0.0200" (20.0 mils, 0.508mm)
- **Usage:** General Purpose
- **Width:** 12.00" (304.80mm)