# 12X12-6-4016W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 12X12-6-4016W
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/12x12-6-4016w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/12x12-6-4016w#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/33/10/15331063-3M9995-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic, 100
- **Backing, Carrier:** Polyurethane Foam
- **Color:** Natural
- **Length:** 12.00" (304.80mm)
- **Tape Type:** Double Coated, Double Sided
- **Temperature Range:** 70°F ~ 100°F (21°C ~ 38°C)
- **Thickness:** 0.0630" (63.0 mils, 1.600mm) 1/16"
- **Usage:** Holding, Joining, Mounting
- **Width:** 12.00" (304.80mm)