# 12V-COB-4000K-12M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 12V-COB-4000K-12M
- **Manufacturer:** Inspired LED, LLC
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/12v-cob-4000k-12m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/12v-cob-4000k-12m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 4000K
- **CRI (Color Rendering Index):** 93
- **Color:** White, Neutral
- **Configuration:** Linear Light Strip, Flexible
- **Features:** Dimming
- **Height:** 1.78mm
- **Lens Type:** Flat
- **Luminous Flux @ Current:** 2lm (Typ)
- **Size:** 12009.00mm L x 8.13mm W
- **Type:** Chip On Board (COB)
- **Voltage:** 12V