# 12HX400FR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 12HX400FR
- **Manufacturer:** EnerSys
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Batteries Rechargeable (Secondary)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/12hx400fr-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/12hx400fr-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
- **Capacity:** 94Ah
- **Size:** 13.30" L x 6.80" W x 8.30" H (337.8mm x 172.7mm x 210.8mm)
- **Termination Style:** Bolt, M6
- **Voltage:** 12 V