# 12FR015E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 12FR015E
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/12fr015e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/12fr015e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/93/21/13932151-12FR015E-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Element
- **Features:** Current Sense, Non-Inductive
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance:** 15 mΩ
- **Size:** 0.094" Dia x 0.417" L (2.40mm x 10.60mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%