# 126MABA04KJS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 126MABA04KJS
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/126maba04kjs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/126maba04kjs#rfq
- **Applications:** Motor Run
- **Capacitance:** 12 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 1.181" (30.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Size:** 1.673" L x 0.866" W (42.50mm x 22.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 370V