# 125SH-B-07-TR-SMT-T/R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 125SH-B-07-TR-SMT-T/R
- **Manufacturer:** Adam Technologies Inc
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/125sh-b-07-tr-smt-t-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/125sh-b-07-tr-smt-t-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Material:** Brass
- **Contact Shape:** Rectangular
- **Contact Type:** Male Blade
- **Current Rating (Amps):** 1A
- **Fastening Type:** Friction Lock
- **Features:** Solder Retention
- **Insulation Color:** Natural
- **Insulation Height:** 0.134" (3.40mm)
- **Insulation Material:** Thermoplastic, Glass Filled
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 7
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.049" (1.25mm)
- **Shrouding:** Shrouded - 4 Wall
- **Style:** Board to Cable/Wire
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 100VAC