# 125HC5112KR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 125HC5112KR
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/125hc5112kr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/125hc5112kr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/56/50/2156507-1572-1610-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Conduction Cooled; High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 1.2 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP)
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 1.5 mΩ
- **Height:** 2.819" (71.60mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 3.150" Dia (80.00mm)
- **Termination:** Threaded, Female
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1100V (1.1kV)