# 1259-7SURSYGW/S530-A3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1259-7SURSYGW/S530-A3
- **Manufacturer:** Everlight Electronics
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1259-7sursygw-s530-a3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1259-7sursygw-s530-a3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red, Yellow-Green
- **Configuration:** Common Cathode
- **Current:** 20mA Red, 20mA Yellow-Green
- **Height (Max):** 5.30mm
- **Lens Color:** White
- **Lens Size:** 3.80mm Dia
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Millicandela Rating:** 80mcd Red, 32mcd Yellow-Green
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Supplier Device Package:** 3mm
- **Viewing Angle:** 60°
- **Voltage:** 2V Red, 2V Yellow-Green