# 12539JE-12L-BA-F0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 12539JE-12L-BA-F0
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/12539je-12l-ba-f0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/12539je-12l-ba-f0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/67/8507670-P122269-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 75.0 CFM (2.10m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 34.0dB
- **Operating Temperature:** -40 ~ 104°F (-40 ~ 40°C)
- **Power (Watts):** 2.88 W
- **RPM:** 2300 RPM
- **Size:** Square - 125.4mm L x 125.4mm H
- **Static Pressure:** 0.150 in H2O (37.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 39.00mm