# 12537JE-12P-BA-F0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 12537JE-12P-BA-F0
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/12537je-12p-ba-f0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/12537je-12p-ba-f0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/88/8507889-P122267-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 76.6 CFM (2.14m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 35.0dB
- **Operating Temperature:** -40 ~ 104°F (-40 ~ 40°C)
- **Power (Watts):** 1.69 W
- **RPM:** 2550 RPM
- **Size:** Square - 125.4mm L x 125.4mm H
- **Static Pressure:** 0.170 in H2O (42.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 37.00mm