# 125-1R1-JTW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 125-1R1-JTW
- **Manufacturer:** RCD Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/125-1r1-jtw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/125-1r1-jtw#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Moisture Resistant
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 350°C
- **Power (Watts):** 1.5W
- **Resistance:** 1.1 Ω
- **Size:** 0.096" Dia x 0.385" L (2.44mm x 9.78mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** 50ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%