# 1210Y0160153KCT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1210Y0160153KCT
- **Manufacturer:** Knowles / Syfer
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1210y0160153kct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1210y0160153kct#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Boardflex Sensitive
- **Capacitance:** 0.015 碌F
- **Features:** Soft Termination
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0 (1B)
- **Thickness (Max):** 0.079" (2.00mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 16V