# 1210R-562G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1210R-562G
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1210r-562g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1210r-562g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 341 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.6Ohm Max
- **Frequency:** 42MHz
- **Height:** 0.101" (2.57mm)
- **Inductance:** 5.6 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 30 @ 7.9MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.128" L x 0.095" W (3.26mm x 2.41mm)
- **Tolerance:** ±2%